Archiwum lipiec 2014, strona 1


lip 26 2014 Czym tak naprawdę jest wykrywacz kłamstw...
Komentarze: 0
 
Bardzo wielu jednostkom, samo urządzenie to przywodzi na myśl skojarzenie z pewnością z najróżniejszego rodzaju filmami sensacyjnymi, o charakterze szpiegowskim oraz innymi, w których właściwie elementy gry psychologicznej, przesłuchań lub innego typu takich kontekstów, obecne są w silnym stopniu. Przyjrzyjmy się dokładniej, o co właściwie chodzi z wykrywaczem kłamstw, na jakich właściwie regułach działa i czy w rzeczywistości będzie wyglądało to tak, że jest on w stanie podać identyfikacji w każdym przypadku w stu procentach przypadków to, czy ktoś mówi zgodnie z prawdą, czy też nie.
Najistotniejszą rolą w tym bardzo sprytnym urządzeniu, jest szczegółowo przedstawiona analiza rozmaitych reakcji naszego organizmu w wymiarze typowo fizjologicznym. Zmiany mające miejsce w fizjologii, rejestruje się w pewnym specyficznie wyglądającym momencie. Otóż, zanim można byłoby mówić o jakiegokolwiek typu prowadzonym na rzetelnym gruncie zapisie poddawanym realizacji przy sięganiu do wykrywacza kłamstw, kluczem jest jeden element – pytania. Co najbardziej istotne, wariograf zawsze musi zostać poddany procesowi kalibracji. Mówiąc inaczej, trzeba będzie ustalić, w jaki sposób osoba będzie reagować na najrozmaitsze pytania – zarówno te oczywiste, w stu procentach mogące być zgodnymi z prawdą, jak i te, które mogą wskazywać na kłamstwo. Proces kalibracji wygląda tak, że w każdym z przypadków zadaje się parę różnych pytań – od 3 do 5 – z odpowiedziami zgodnymi z prawdą. Kalibracja przebiega przy monitorowaniu zmian fizjologicznych w wyniku odpowiadania na pytania. Analogicznie, powinniśmy także zweryfikować reakcje osób badanych właśnie wówczas, gdy nie mówi prawdy. Będą temu także służyły stosowne pytania, po których w dokładnym trybie obserwuje się reakcje.
Parametry, które są badane w chwili samego podłączenia wykrywacza do ciała osoby badanej, to na przykład:
- tempo oraz równość oddechu;
- parametry związane z pracą serca;
- przewodnictwo skórne osoby badanej.
Kompleksowo przedstawiony, graficzny obraz fizjologicznych zmian, możliwy jest do uzyskania dlatego, że wykrywacz kłamstw podłącza się do różnych części ciała. Dzięki temu z kolei, można się bezproblemowo odnosić do różnych zmian parametrycznych, tym samym mając większe możliwości w zakresie drobiazgowo zorganizowanego identyfikowania i interpretacji zachodzących w ciele reakcji.
Trzeba też mieć na swojej uwadze fakt, że przy korzystaniu z wariografu w różnego rodzaju badaniach, nie istnieje jedna, ustalona odgórnie metoda zadawania pytań. Prawdę mówiąc, metodyka w prowadzeniu takiego badania, jest zależna od kontekstu. Inaczej będzie wyglądała procedura wywiadu w przypadku przesłuchiwania świadków czy oskarżonych w sprawach karnych, inaczej z kolei rozgrywa się takie zdarzenie wówczas, gdy kontekst dotyczy spraw powiązanych z biznesami, relacjami.
Na polskim rynku można znaleźć różne firmy, które zajmują się prowadzeniem badań z wykorzystaniem wyżej wspomnianego sprzętu. Mając to na uwadze, można bez większego kłopotu docierać do specjalistów, którzy mogą zająć się docieraniem do prawdy, znajdującej sprawdzenie w rozmaitych okolicznościach, a także kontekstach. Wystarczy choćby posłużyć się Google, a już ilość proponowanych wyników wyszukiwania będzie stanowiła jasne potwierdzenie, że nie jest to absolutnie tak niszowo pomyślana usługa, jak można byłoby myśleć w pierwszej chwili.
jablonek : :